Příběh klienta na téma majetek a dědictví
Jak majetek a dědictví ovlivňuje vztahy v rodině? Nedávno jsem se setkal s mým dlouholetým klientem, který zdědil byt.
Byt má ve vlastnictví společně s dalšími sourozenci a shodli se na tom, že byt dají k pronájmu. Podrobně mi popsal všechny strasti s tím spojené a potřeboval radu…
Hlavní dotaz mého klienta byl: „Mám byt dále vlastnit, nebo ne?“
Jaká byla má poradenská rada? Pusťte si video a poslechněte si celý příběh.
Ve videu naleznete titulky, pokud nemůžete mít zapnutý zvuk.
Kde byl hlavní problém?
Ve vzniklém spoluvlastnictví. V případu, který popisuji ve výše uvedeném videu, dědictví šlo na třetiny mezi jednotlivé sourozence. Každý má jiný pohled na svět a jinou aktuální životní situaci. Těžko se to ladí dohromady…
Proto myslete na podstatnou věc:
Snažte se u zděděného majetku vyhnout spoluvlastnictví! Pokud dědíte více nemovitostí, podíly ve firmě, cenné papíry a zůstavitel (ten kdo zemřel) nemá závěť, tak se snažte Vy, jakožto dědicové dohodnout „kdo co chce“.
Snažte se zkrátka vyhnout spoluvlastnictví.
Příběh jiného klienta
Setkal jsem se také ve své praxi ve vztahu k majetku z dědictví, že jeden ze zesnulých manželů předal jeho známému do bezúplatného užívání garáž. Zbylému ovdovělému z manželů bylo hloupé známého „vyhodit“ z garáže.
Známý zesnulého ji využívá snad ještě dodnes. Zbylému z manželů takto vlastněný majetek vůbec nic nepřináší, a ještě platí daň z nemovitosti. Když jsem se ptal, proč aspoň neplatí známý symbolický nájem? Odpověď zněla: „Je mi to hloupé…“
Nedělejte
svým dětem
budoucí
problém!
Jak dokáže dědictví zničit rodinné vztahy?
Zažil jsem také situace u našich klientů, že dědictví dokázalo naprosto zničit rodinné vztahy a vazby… V této rodině šlo pouze o jeden jediný byt. Rodina nebyla schopna se vůbec domluvit na řešení: „Co s bytem?“
Chvíli řešili prodej. Následně, že budou byt pronajímat. Pak řešili, že bude využívat byt jeden z členů rodiny. No a takto se bavili cca 1-2 roky, bez zjevného výsledku nalezení shody.
Nakonec se mě jeden z vlastníků zeptal, co si o celé věci myslím? Jaká byla má rada: „Prostě se jej zbavte a prodejte jej.“ Nakonec si byt neodkoupil ani jeden z vlastníků a nemovitost šla na trh.
Když mi jeden z vlastníků (náš klient) popisoval, co řešili za malichernosti… Jak se např. do dědictví zapojují různí vzdálení příbuzní, tak to bylo až komické. Bohužel to, ale byla realita…
Má zkušenost je taková, že často dědicové samotní by se relativně domluvili. Ale dědicové mají své životní partnery, kteří „tahají za nitky“ a nenápadně ovlivňují daného dědice. Dědic je pak jako mouka mezi kameny a pořádně neví, co má dělat. Do toho emoce spojené se ztrátou milovaného člověka.
Jak to řešíme u nás?
Často s klienty, kteří využívají naše služby, tak téma závětí řešíme. Zjišťuji velmi často, že klienti často ani netuší dědické třídy a způsob dědického řízení.
Klienti si díky tomu uvědomí strukturu svého majetku. Ukážeme si, jak by vypadalo dědictví bez závěti a se závěti. Rychle často pochopí, že má smysl závěť mít.
Zjistil jsem, že lidé mají z nějakého důvodu problém zvednout telefon a zavolat, či napsat notáři email. Proto to děláme my za naše klienty.
Až klienti získají představu konstrukce své závěti, tak organizujeme schůzku s notářem. Na ni se přivede návrh závěti k realizaci.
Líbí se Vám můj obsah?
Pokud ano, tak jsem moc rád. Můžete se přihlásit k odběru novinek v patičce webu. Jakmile cokoliv natočím, či napíšu, pošleme Vám informaci do emailu.
Můžete se tak těšit na budoucí aktuality ze světa financí, investic, finančního plánování, osobního rozvoje, placeného poradenství a vůbec informací, které se Vám můžou hodit pro Váš osobní život.
Můžete také mrknout na můj YouTube kanál a zaregistrovat se k jeho odběru. Najdete jej ZDE