Investiční rizika
V tomto článku chci s vámi sdílet pohled na rizika spojené s investicemi. Investiční rizika je potřeba znát a chápat. Co znamená riziko kreditní, emoční, či riziko kolísání? Připravil jsem hodnotnou video sérii, kde naleznete své odpovědi.
1. díl – riziko nevědomosti
Co se dozvíte v tomto díle?
Zahajujeme sérii Investiční rizika! O co by se každý potencionální investor měl správně zajímat ještě před tím, než bude kamkoliv investovat své peníze? Je důležitější zvažovat u investic výnos, nebo riziko? O co se zajímat více? Odpověď najdete v tomto díle!
Ve videu lze zapnout titulky.
2. díl – riziko kreditní
Co se dozvíte v tomto díle?
Představte si, že půjčíte peníze nějaké české firmě a koupíte si jejich dluhopis za např. 1.000.000 Kč. První 2–3 roky vše běží hladce. Jenže, ve čtvrtém roce přestanou úroky (kupóny) docházet… více ve VIDEU.
Právě jste na vlastní kůži okusili jedno z rizik, které vás v investicích může potkat a je potřeba jej eliminovat na úplné minimum. Může totiž významně ohrozit vaši finanční svobodu!
Jak nepřijít díky kreditnímu riziku o peníze!? Kde se s tímto rizikem setkáte nejčastěji? Praktický příklad, jak funguje kreditní riziko u např. dluhopisů. Jak se vyhýbat kreditnímu riziku?
Ve videu lze zapnout titulky.
3. díl – riziko kolísání
Co se dozvíte v tomto díle?
Jaké riziko je pro investory (např. do akciových ETF fondů) obzvlášť nervy drásající? Rozhodí vás pokles akcií o –50 %? Nebo budete v klidu? Dalším rizikem u investic je riziko kolísání.
Při cestě za cílem finanční svobody zkrátka potřebujete akcie a ty jsou charakteristické svým kolísáním v čase. Ještě, než si pustíte video, chvilku se vžijte do situace kdy:
Máte zainvestováno např. 3 miliony Kč v akciovém ETFku. Nastane panika a na trzích vznikne průser… „Bože“, pokles o –30 %! Koukáte na 2,1 milionu. Říkáte si: „Mám to prodat?“ Rozhodnete se počkat… Pokles pokračuje a adrenalin stoupá. Jste na –50 %. Z 3 milionů máte aktuálně už JEN 1,5 milionů…
Co uděláte nyní? Prodáte, přikoupíte, počkáte?
Ve videu lze zapnout titulky.
4. díl – riziko emoční
Co se dozvíte v tomto díle?
Tyto 2 emoce s vámi pořádně zamávají. Dokážou vás převálcovat a všechny plány zruinovat v pár sekundách! Pokračování video série Investiční rizika pokračuje rizikem emočním. Emoce k investicím rozhodně patří.
Investorova hlava je často primární překážkou před splněním finanční svobody spojené s čerpáním renty. Nenechte se emocemi ovládnout! I jen krátkodobým podlehnutím se dokážete připravit o peníze, sny a plány, které jste s investicemi měli spojené…
Ve videu lze zapnout titulky.
5. díl – riziko likvidity
Co se dozvíte v tomto díle?
Chcete prodat investici, ale nejde to? Pak nastává problém… Podcenili jste riziko likvidity? A co to vlastně znamená? V 5. dílu video série Investiční rizika vám přiblížím riziko likvidity. Toto riziko se dobře chápe na příkladu s nemovitostmi, ale riziko lze často sledovat také u dluhopisů.
Investujte ideálně tak, abyste kdykoliv a bez sankcí mohli své investice prodat! Takzvaní „investiční ležáci“ (v překladu investice, které nikdo nechce, nebo není možné je předčasně odprodat) jsou jen žrouti času, peněz i energie.
Ve videu lze zapnout titulky.
6. díl – riziko investičního horizontu
Co se dozvíte v tomto díle?
Proč se nezkušení investoři bojí akcií? Pokládají si otázku: „Co když budu potřebovat peníze za 1–2 roky vybrat?” V 6. dílu video série Investiční rizika vám chci představit riziko investičního horizontu. Neznáte svůj investiční horizont?
Těžko budete volit do čeho investovat a alokovat (rozložit) své investice mezi různé třídy aktiv! Alokace má dopad na vaše celkové budoucí výsledky. Špatná alokace = špatné výsledky. Skvělá alokace + znám svůj investiční horizont = skvělé výsledky!
Ve videu lze zapnout titulky.
7. díl – riziko investičního dotazníku
Co se dozvíte v tomto díle?
– Co je investiční dotazník?
Investiční dotazník (dále ID) je dokument, který zkoumá vaši toleranci k investičním rizikům. Setkáte se s ním prakticky u jakékoliv investice. Měl by odrážet vaše znalosti a zjistit váš investiční profil.
– Kde je problém?
Většinou jsou ID postavené tak, abyste vyšli jako konzervativnější (opatrnější) investor. A v tom je právě problém…
– Chcete rentu?
Není třeba být až tak moc konzervativní. Dlouhodobý investor potřebuje akcie (např. přes ETF fondy) a potřebuje jich poměrně dost… Musí umět zvládat riziko kolísavosti (díl č. 3, pokud jste neviděli).
– Co ale určitě dělejte?
Vypisujte jej poctivě a vypisujte jej sami! Když něčemu nerozumíte, ptejte se. Když z toho nemáte dobrý pocit, jednoduše neinvestujte…
Ve videu lze zapnout titulky.
8. díl – riziko neinvestování
Co se dozvíte v tomto díle?
3. fakt nepříjemné věci, které se vám pravděpodobně stanou, pokud budete odkládat investování…. Patříte k lidem, kteří své dlouhodobé plány často odkládají? Až bude vhodný moment? Až budu mít víc peněz? Až, až…?
V minulosti jsem se setkával s tím, že jsem: Spočítal investorovi majetek na jeho rentu. Spočítal, kolik přesně má pravidelně investovat. Výsledkem však byla vyšší měsíční částka, než byl investor reálně schopen investovat…
A teď jedna otázka k zamyšlení:
Má smysl čekat, až jednou budete mít potřebnou pravidelnou částku na investice?
Ve videu lze zapnout titulky.
Máme za sebou společně videa ze série Investiční rizika. Doufám, že videa vám pomohla pochopit jednotlivá investiční rizika. Není potřeba se investic bát, ale je potřeba rizika znát. Pokud si s něčím nejste jisti, hledáte partnera na cestě k vaši finanční svobodě spojené s čerpáním renty, jsem zde pro vás.
Další videa na mém YouTube kanále
Můžete zde sledovat např. video rozhovory našeho pořadu „Deník Finančník“, nebo jakákoliv jiná videa, které zde publikuji. Klikněte na můj YouTube kanál >>>ZDE<<<. Když už budete na mém YouTube kanále, můžete zde napsat svůj komentář a také se přihlásit k odběru. Na YouTube tvoříme pravidelně. Brzo přidám také LIVE streamy a shorts videa! Takže pokud můj kanál ještě neodebíráte a můj obsah vám dává hodnotu, přihlaste si odběr.
Můžete také mrknout na mou sérii: Jak docílit 50.000 Kč měsíční renty pomocí investic?